Вже не одне десятиліття лікарі спираються на той факт, що захисна функція нашого організму різко спадає при безсонні та сильному стресі. Але чому і як це відбувається? Може, це — ще один міф? А якщо ні — як уберегти імунітет при житті сповненому стресів? Відповіді є!
Існує два види стресу: той, що активує захисні функції, і той, який їх пригнічує.
Слабкий короткочасний стрес запускає захисну реакцію, що готує організм до можливих неприємностей, тобто така реакція позитивна, її називають «еустрес«. Уявімо, що ви зазнали стресового впливу: наприклад, побачили кохану людину (радість — це теж стрес) або вам наступили на ногу в автобусі. Такий короткочасний і відносно слабкий стресорний вплив ненадовго вмикає функції імунної системи.
Але якщо стрес є тривалим, розвивається протилежна ситуація — «дистрес«. При тяжкому стресі пригнічується багато процесів, у тому числі функції імунної системи, утворюється менше її клітин і антитіл.
При дистресі майже удвічі зменшується активність так званих природних кілерів (NK-лімфоцити). Ці клітини імунної системи — перша лінія оборони у боротьбі з раком: якщо десь з’являється пухлинна клітина, натуральні кілери знищують її. Крім того в організмі будь-якої людини присутні близько одного мільйона клітин-мутантів. Більшість із них нежиттєздатні, та серед них можуть бути і небезпечні. Натуральні кілери знищують і їх.
Тривалий стрес порушує взаємодію нервової та імунної систем
Реакцію на стрес виробляють нервова та ендокринна системи. Зокрема, відбувається викид стероїдних гормонів, у тому числі кортизолу. В маленьких дозах стероїдні гормони можуть стимулювати функції імунної системи, а у великих – пригнічувати. Але експериментальні дані свідчать про те, що фізіологічне підвищення рівня стероїдних гормонів саме по собі не призводить до придушення функцій імунної системи.
При стресі змінюється інтенсивність реакцій мозку на антиген і порушується функціональна взаємодія між нервовою та імунною системами. Зокрема, знижується інтенсивність і змінюється алгоритм реакцій на антиген певних структур гіпоталамуса, що при тяжкому стресі, наприклад больовому, корелює зі зниженням інтенсивності продукції антитіл. Порушення процесу взаємодії нервової та імунної систем веде до розвитку синдрому хронічної втоми — захворювання, при якому людина постійно відчуває слабкість, швидко втомлюється, часто хворіє.
У механізми реалізації реакцій нервової системи на антиген залучено багато нейромедіаторних систем. Встановлено і участь нещодавно відкритих нейромедіаторів пептидів — орексинів. Вони посилають свої проекції до головного і спинного мозку. Психоемоційний стрес зупиняє активацію орексинних нейронів у відповідь на антиген.
Клітини імунної системи виробляють так звані цитокіни, які регулюють функції лімфоїдних клітин і сприймаються нейронами, вони беруть участь і в передачі інформації між імунною і нервовою системами. Припущення про можливий їх вплив на інтенсивність продукції антитіл не виправдалося: і при слабких, і при тяжких впливах стресів цитокіни виробляються в однаковій кількості, як і стероїдні гормони. Це означає, що реакція імунної системи на стрес залежить не від кількості цих молекул. Але чому ж зміни відбуваються?
Виявилося, що при слабкому стресовому впливі реакція лімфоїдних клітин посилюється, відбувається розмноження клітин імунної системи.
Знизити стреси, підвищити імунітет
Виявляється, впоратися з обома задачами цілком здатні сучасні препарати, які навіть не є лікарськими засобами: вітамінні та мінеральні комплекси, рослинні суміші, харчові домішки. Їхні компоненти покликані зменшити стрес, і, відповідно, його згубний вплив на імунну систему, а також відновити пошкоджену систему захисту організму.
Лабораторією авторитетного виробника, компанії Solgar, розроблено комплекс Стрес Формула, B-Complex with Vitamin С. Його дія спрямована і впоратися щонайменше з двома задачами одночасно: і реконструювати виснажений імунітет, і запобігти подальшим стресам та депресіям. Крім того, препарат допоможе при розладах нервової системи, розладах пам’яті та уваги, порушенні циклу снy та занепаді сил. Склад препарату є надзвичайно багатим. До нього ввійшли вітамін С, десять вітамінів групи В (зокрема, тіамін, ніацин, фолієва кислота, біотин), а також натуральна рослинна суміш: водорості, фрукти, зелень і трави.
Лаконічніший склад, втім, сильнішу імунозахисну дію має комплекс вітаміну С від компанії MegaFood. Його зазвичай рекомендують при ослабленому імунітеті та занепаді сил. Але паралельно з тим препарат допоможе зміцнити судини і стане додатковим союзником у боротьбі з захворюваннями серцево-судинної системи. У складі препарату – вітамін С (аскорбінова кислота з органічним апельсином), органічний біофлавоноїдний комплекс (шипшина, цедра апельсина, зелений перець), фенольна суміш органічних фруктів (апельсин, журавлина, чорниця).